روشنفکر!!!!

 اخیرا در وبلاگهای دوستان بلوچ کلمه روشنفکر زیاد به کار برده می شود. "روشنفکران بلوچ" عنوانی که با یک نگاه گذرا می توان در وبلاگ اکثر دوستان دید. کلمه ایی که به باور من بسیار سنگین و گران است. سنگین تر از آن که در هر کامنت و مطلب در وبلاگهایمان آن را به همدیگر اطلاق کنیم و نسبت دهیم. جایی در دنیا سراغ ندارم که به کسانی که تحصیلاتی داشته اند و وبلاگ می نویسند روشن فکر بگویند. فقط کافی ایست واژه روشنفکر را در گوگل سرچ کنیم و ببینیم به چه نامهایی و چه کسانی بر میخوریم و آثار آن افراد را کنار آثار فکری خود بگذاریم و در ترازوی انصافمان بسنجیم که آنان کجا و ما کجا. وقتی خودمان به خودمان روشنفکر می گوییم چون جمع خودمانیست و خودمانیم شاید خیلی مهم نباشد و بتوان از آن چشم پوشی کرد و نادیده گرفت اما دردآور آن روزی خواهد بود که کسی خارج از دایره ما ، مثلا یک هموطن کرد یک فارس یا ... این مطالب را بخواند وقتی با کلمه روشنفکر مواجه می شود لابد آن را کنار نامهای روشنی که از قبل شنیده می گذارد و تصویری از یک جامعه روشنفکری در ذهنش نقش می بندد و لابد در پی آثار این روشنفکران می گردد. نظریات روشنفکری ، کتاب ، نشریه ، مقاله و ... اما این که چه می یابد جای بسی تامل دارد.  به راستی کمی برایمان زود نیست که هی چپ و راست این واژه سنگین را به سر هم بکوبیم ؟!؟ ما کسانی هستیم که تحصیلاتی داشته ایم و گاه گاهی ، تازه آن هم گاه گاهی مطالبی در وبلاگهایمان می نویسیم و زیر مطالب همدیگر یادداشت می گذاریم. همین! به همین سادگی! ما اگر باشیم ، تازه اگر باشیم نهایتا تحصیل کردگانی هستیم که به تصادف روزگار و از بخت خوبمان در عصر دیجیتال و دنیای فناوری وبلاگ هم می نویسیم.  شاید در آینده تعدادی از ما به حدی رشد کنند که بتوان به آنها روشنفکر هم گفت. اما لطفا در حال حاضر از توهم روشن فکر بودن خارج شویم. گاهی وقتها این توهم کار دست آدم می دهد. گاهی وقتها روشنفکر نماها به بی راهه می روند به تصور این که فکر روشنی دارند از موضع بالا به همه چیز می نگرند و دیدنیهای بسیاری را نمی بینند و این نه تنها راه گشای دردهای جامعه پر از نیاز و درد ما نخواهد بود بلکه خود مصیبتی خواهد بود بر آنچه داریم.

باور کنید ما هنوز روشنفکر نشده ایم

/ 10 نظر / 15 بازدید
حسینی

لایک !..c

واحد

سلام. خوشحالم که پیدات کردم. از فکر روشنت هم خوشحال شدم. و در کل حرفت بسیار متین است. اما اگر مقیاسی حساب کنیم، در اینجا هم روشنفکر هست.......و قبول که در جاهای دیگر و در محافل حریفان قدر نباید..........پاینده باشی.

Mostafa

روشنفکر کسی است که بدون قیود فردی،اجتماعی و ... می اندیشد. این فرد می تواند در هرجا با هر پیش زمینه اجتماعی یا فرهنگی ممکن است باشد. ممکن است نمودهای روشنفکر کم باشند ولی نمی شود انکار روشنفکری در جامعه بلوچستان کرد. روشنفکر بودن معادل با سواد بودن نیست

مرز ارتباط

-سلام بر بهادر عزیز مفصلا" به این دغدغه ات پرداختم که می توانید مباحث آنرا در وبلاگم پی بگیری. اگر طرف نوشته شما یاداشت اینجانب در مورد نارویی است باید گفت هدف بحث پیرامون این مساله برای پیدا شدن مسیر راهست. که شما بدرستی دیدید. ممنون منتظر نوشته های روزانه شما هستیم.

http://up98.org/upload/server1/02/b/v9g9ulvi341h4pmdyssb.jpg

رحیم

سلام بسیار زیبا و عمیق پرداختی و بنده هم تا توانسته ام به این موضوع پرداخته ام که باید معنای روشنفکری را فهمید وبعد برایش قلم زد نه اینکه خدای نکرده بگم نمیفهمند چرا اتفاقآ خوب میفهمند اما به نظرم راه درست را انتخاب نکرده اند برای رسیدن به این جایگاه .

نوهان

قبول این مطلب که در برخی وبلاگ ها افکار پیشرو و روشنفکرانه حاکم شده و مباحثی از این دست رد و بدل می شود جای تعجب و سوال ندارد واقعیتیست که در حال رخداد است. اما دیدگاه شما در جای خود درست است زیرا مقایسه این روند با تصویر ذهنی شما بسیار دشوار و دور از ذهن است. اما باید قبول کنیم در مالدیو هم فوتبال بازی می کنند اگر چه با برزیل قابل مقایسه نیست.

کهرازهی

سلام مطلبتون در مورد تعریف و کاربرد کلمه ی روشنفکر جالب بود. جامعه ما مخصوصا بلوچستان ما نیاز به آگاه سازی داره... موفق باشید

توسعه مکران

سلام مطلبت قشنگ بودم . باز نشرش دادم . موضوع عزت دهی هم بد نیست بهش بپردازیم