جشنواره بومی سروده ها/ هر سال دریغ از پارسال!

جشنواره بومی سروده ها
هر سال دریغ از پارسال!
انگار این سرنوشت همیشگی ماست که هر سالمان بدتر از سال پیش باشد. (البته این روزها پیشرفت کرده و بدتر شدن از سال به روز رسیده ، هر روز بدتر از دیروز) این بدتر بودن تقریبا در تمام بخش های زندگیمان جاریست. اوضاع فرهنگ و هنر و جشنواره های برگزار شده در این حوزه هم همانند سایر بخشهای جامعه تابع این مثل (هر سال ...) هستند.
دو سال پیش حوزه هنری استان سیستان و بلوچستان جشنواره شعری تحت عنوان بومی سروده ها برگزار کرد که در آن شاعران بلوچ و سیستانی سروده های خود را خواندند. آن جشنواره در سطح مطلوب و خوبی برگزار شد. تقریبا تمام شاعران برجسته استان حضور داشتند و برگزاری جشنواره هم خوب بود و رضایت شرکت کنندگان و اهالی فرهنگ و ادب را به همراه داشت و اهالی شعر را به تحسین وادار کرد. در آن جشنواره شعرهای خوبی شنیدیم سیستانیهای عزیز شعرهای بلوچی شنیدند و با شاعران بلوچ آشنا شدند و بلوچها با شعر و شاعران سیستانی و گذشته از جنبه ادبی جشنواره رفاقتهایی بین شاعران و علاقمندان به شعر شکل گرفت که بسیار زیبا بود و از نکات مثبت جشنواره اول بود.
اما دوره دوم این جشنواره حکایتی دیگر داشت این دوره در ایرانشهر برگزار شد و پیش از آغاز انتظارات به دلایل مختلف بالا بود. اولا به این دلیل که این جشنواره در دوره اول موفق بوده و رضایت شرکت کنندگان و اهالی شعر و ادب را فراهم آورده بود. دوما به این دلیل که دوره دوم در ایرانشهر برگزار می شد ، ایرانشهر خود انتظارات را بالا می برد. شهری فرهنگی و هنری که شهروندان آن علاقه خاصی به فرهنگ و هنر و ادبیات دارند و سالهای سال سابقه برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری دارند.
اما این جشنواره انتظارات را برآورده نکرد و اشکالات فراوانی در آن بود. برخلاف دوره اول بسیاری از شاعران برجسته بلوچ و سیستانی حضور نداشتند و به لحاظ کیفی سطح جشنواره بسیار پایین بود. عدم حضور این شاعران هر دلیلی داشته باشد به مدیریت و برگزار کنندگان این جشنواره مربوط است. جشنواره شعر بدون حضور شاعران خوب و شایسته معنی ندارد. آن همه هزینه ، آن همه رزق و برق برای جشنواره ی شعری که در آن خبری از شعر نیست باعث تاسف است.(به قول معروف آفتابه لگن هفت دست ، شام و ناهار هیچی). به عنوان مثال در بخش بلوچی هیچ کدام از برگزیدگان دوره قبل حضور نداشتند. نمی دانم به چه دلیل اما تا جایی که می دانم برگزار کنندگان تمام تلاش خود را انجام نداده اند تا شاعران را برای حضور مجاب کنند. احتمالا در این خیال بوده اند که با توجه به استقبال دوره اول در این دوره فقط با شنیدن خبر جشنواره و فراخوان خودشان می آیند و آثارشان را ارسال می کنند حال آنکه این اتفاق نیافتاد و سطح کیفی جشنواره پایین آمده بود. آن هم بسیار.
ضعف عمده دیگر این جشنواره که سبب مشکلاتی شده بود عدم استفاده از نیروها و قابلیتهای ایرانشهریها بود. هیچ جلسه ای برای مشورت و بهتر شدن سطح جشنواره با اهالی فرهنگ و هنر ایرانشهر برگزار نشده بود و متاسفانه از کنار توصیه هایی که از سوی دوستان ایرانشهری مطرح شده بود هم به راحتی گذشته و هیچ اعتنایی نشده بود. کاش به ایرانشهری ها مسئولیتهای مشخصی واگذار می شد و از سوی حوزه هنری مجموع جشنواره مدیریت می شد. با توجه به تجربه ایرانشهریها در برگزاری همایش ها و جشنواره ها قطعا می توانستند مفید باشند. اما متاسفانه نشد!
نکته عجیب دیگر دعوت نامه هایی بود که به افراد مختلف برای حضور در جشنواره ارسال شده بود. تقریبا همه را (غیر از شاعران و داوران) برای اختتامیه دعوت کرده بودند. یک دعوت نامه واحد برای مسئولین و اهالی فرهنگ و ادب ، به عنوان مثال عبدالحمید ایران نژاد که در دوره اول در بخش بلوچی داور بوده اند در این دوره فقط برای مراسم اختتامیه دعوت شده بود. ایشان و بسیاری دیگر از جمله نگارنده از این موضوع سخت شگفت زده بودیم چرا که دوست داشتیم در طول جشنواره باشیم و شعرها را بشنویم حال اگر در اختتامیه نبودیم چیز چندانی از دست نداده ایم. اهل شعر و ادب برای شنیدن شعر جمع می شوند نه برای اختتامیه که چیزی جز سخنرانی و خواندن نتایج آراء ندارد.
به هر تقدیر کاستیهای این دوره فراوان بود و شاید اساسی ترین آنها همینهایی بود که از نظر گذشت و مهم ترین اش غیبت شاعران بزرگ ، همانطور که پیش از این گفته شد جشنواره شعر بدون شاعر معنی ندارد. در یک کلام برگزاری این دوره جشنواره بومی سروده ها بی معنی بود. دریغ از دوره قبل
آری     هر سال ، دریغ از پارسال!
بهادر نادری

/ 9 نظر / 22 بازدید
سروش

یادت رفته بگی اولین دوره کجا برگزار شده. هر چند که میشه حدس زد که تو زاهدان بوده. والا چی بگم... حرفی هم برای گفتن مونده؟!!

عبدالواحد برهانی

سلام بهادر من دوره قبل حضور نداشتم. و بنابر این مقایسه امسال و دوره قبل را درک نمی کنم. و طبیعی است که به شما در قضاوت تان حق بدهم. دوستان برگزار کننده هم که انصاف شمارا می شناسند و خود انسان های منصفی هستند لابد حق خواهند داد . و راستش این نقد و نظر ها باعث بهبود خواهد شد. و من هم از شما بابت این بهبود تشکر می کنم.

ایوب ایوبی

شَـیْـرچَـه عارِف شهیم : یَک غَـمِڃ مِهربانْ کـَـنَگ لـُـۏ̈طیتّ دلْ پَـدا مهربان کـَـنَگ لۏ̈طیت مۏسُما مۏسمی تبِڃ بَکـْـشِن ماهِکانْ ،ماهِکانْ کنَگ لۏ̈طیتّ منزلا سَر بَـهِـں مُرادانی گام پَه گاما رَوان لـُـۏ̈طیتّ جَـڗ کـُـتَگ کۏکرو زِری نُـۏدان وب شما با نام نادری لینک شد: دلْ وَتی آزْمان کـَـنَگ لـُـۏ̈طیتّ چَه من دِلْـرَنْجِـنْـتّ مُدَّتِـڃ بیتّ هَـن مَرْدُمِـڃ جِـیّ و جانْ کـَـنَگ لۏ̈طیتّ

سیسوگ

سلام آمده‌ایم تا ... و نیامده‌ام تا .... منتظر حضورتان هستیم

تفتان دیزاین

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت وبلاگ نویس و مدیریت توانای وبلاگ با توجه به اینکه تفتان دیزاین در جهت گسترش سایتهای استان آغاز به فعالیت نهاده است و اولین مجری ارائه دهنده خدمات وب در استان میباشد که کلیه خدمات را با تخفیف ویژه برای هم استانیهای عزیز به انجام میرساند.درخواست درج تبلیغ خویش در وبلاگ شما را را داریم.خواهشمندیم جهت حمایت از ما کد زیر را در مکان مناسبی از وبلاگ خویش قرار دهید. در صورت عدم مشاهده کد به آدرسی که در زیر کد ها قرار داده شده است مراجعه فرمایید. کد: <embed type="application/x-shockwave-flash" pluginspage="http://www.adobe.com/shockwave/download/index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash" name="taftandesign" width="202" height="250" src="http://taftandesign.ir/ads/taftandesign.swf" quality="high" seamlesstabbing="false" allowscriptaccess="samedomain" > در صورت عدم مشاهده کد برای مشاهده آن به آدرس زیر مراجعه ف

مرتضی

حضرت عالی کجای قضیه هستید. این نکاه سطحی شما را می گذارم به حساب جوانی و فضای سانتیمانتال حاکم بر تفکر شما و رسانه هایی که بدون کوچکترین اطلاعی از جزئیات زبان به نقد می گشایند. کمی از اسطوره سازی بزرگ بزرگ گویی فاصله بگیرید. همین تفکرات اسطوره پروری و بزرگ نمایی های دوستانی امثال شما کمک به پرورش دیکتاتوری می کند. فکر های بزرگ درباره ی ایده ها صحبت می کنند،فکر های متوسط در مورد رویدادها و فکر های کوچک درباره ی دیگران. لطفا تولید ایده بفر مایید به جای حرف زدن در مورد دیگران. ممنون از توجه تان.

امید

با سلام وبلاگ شهرستان بمپور راه اندازي شد از تبادل لينك با شما خوشحال مي شويم با نظرات خود ما را ياري كنيد http://bampursh.blogfa.com/

استوار

چمدار منی باپیں دلءِ درماں کدی کیت اِنت منی بُمپاں به بیت سباه ،بیگاه،شپاں،بامگواه وداراں آگاهی یاں وابءِ توکا هر دماں کسی ٹُکّیت درءِ چُپتک منی زرد سِٹ ایت ناگؤری دلءُ لاپ گوں دوئیں چماں نزرت اِنت چمدار نازگلءِ لاهور1997 ----------------------------------------------------------- جشنواره ای که من توش نباشم بهتر از این نمیشه دیگه خب.[زبان]

غرغر های شما کوتوله ها را هیچ وقت پایانی نیست یعنی هیچ جنبه ی مثبتی نداشت و شما هیچ اثر قابل توجهی را پیدا نکردید؟ البته از شما با سواد ودانشی کم سو انتظار بیشتری نمیرود...