گفت و گو با محمد علی هاشم زهی


در مورد فیلم صحبت بفرمائید؟

فیلم یا همان هنر هفتم زبان گویای تصویر و صداست و تلفیقی از همه هنر خلاقانه که در زندگی انسان وجود دارد. اما فیلم مستند که استان ما پتانسیل های خاصی برای فیلم مستند دارد. یعنی پرداخت به واقعیت های موجود و کشف حقیقت از دل واقعیت ها که نشان دادن زیباییهای استان در ساختارهای مختلف است و تلاش من همین بوده که در این بیطه استان سیستان و بلوچستان را معرفی کنم.

چرا فیلم سازی را انتخاب کردید؟

مجموعه هایی در سینما و فیلم جمع شده است و من هم عاشق هنر هستم و وقتی همه اینها در اینجا جمع می شود تصمیم گرفتم فیلم ساز بشوم. به عنوان یک حرفه و رسیدن به یک نوع کمال به فیلم نگاه می کنمو با علاقه سوژه مورد نظر خود را پیدا کرده و میسازم. قبلا اشاره کردم که استان سیستان و بلوچستان دارای پتانسیل های بسیار بالا برای گونه های مختلف از جمله مستند ، کوتاه ، داستان کوتاه و بلند و حتی انیمیشن داراست. و به علت دوری از مرکز همواره از لحاظ آموزشی و امکانات سینمایی در محدودیت بودیم و کسانی که از مرکز آمدند و فیلم در مورد استان ساخته اند خصوصا در حیطه فیلم های سینمایی و داستان کوتاه همواره چهره منفی و سطحی از استان را به تصویر کشیده اند و از جمله جذابیت ها و واقعیت های فرهنگی و قومی و سنتی استان چشم پوشی کردند و این باعث شده استان بکر مانده و تنها فیلم ساز خود استان و هنرمند این خطه بتواند برای نجات فرهنگ و هنر این استان کاری انجام دهد. اکثر فیلم ها بچه های استان ساخته اند و فیلم های با کیفیت بالا و موثر در نشان دادن چهره واقعی استان و مردم آنجا بود اما کمتر روی پرده سینما آمده بود و یا امکان اکراه در جشنواره های ملی را داشتند که این همایش فرصتی بود که علاوه بر این که فیلمهای بچه های استان روی پرده سینما در یک فضای هنری برود تبلیغ و نمایش چهره واقعی استان را به مردم تهران و در کل ایران ارائه دهیم که تاکنون پس از گذشت سه روز از نمایش فیلم های استان اعم از داستانی ، مستند و انیمیشن استقبال گسترده ای صورت گرفته و تاثیر مثبتی بر دیدگاههای مخاطبین غیر بومی گذاشته و حتی باعث تشویق و ترغیب و لذت بردن بومیان استان از سیستانی و بلوچ با نگاه کردن به این فیلم ها شده است و باعث ایجاد انگیزه و افتخار در آنها شده است و لازم میدانم از برگزار کنندگان این برنامه که با تلاش بی وقفه خود را برای فرهنگ استان سیستان و بلوچستان و نشان دادن زیبایی ها به کار برده اند تشکر و قدردانی می کنم و آرزوی سربلندی و پیشرفت روزافزون و اتحاد مردم سیستان و بلوچستان را از خداوند منان خواستارم.

/ 6 نظر / 119 بازدید
من و دوستم خدا

سلام [گل] وب خوبي داري [لبخند] خوشحال مي شم به منم سري بزني [گل][لبخند][گل] موفق باشي

می خوام بدونم اصلیتتون کجاییه؟

محمد علی

سلام بهادر نازنین-احوالت چطوره برادر-ممنون که خبرهای منو پوشش میدی-از این به بعد اخبار کارهای خودمو برات میفرستم -بلوچستان رو عشق است- هاشمزهی

مجیدشریف

ازشما سپاسگذارم.امیدورم استاد هاشم زهی تلاش بیشتری درشناساندن چهره خوب بلوچستان باهنر خود انجام بدن.برایشان آرزوی موفقیت داریم

مهدی رئیسی

سلام. من دانشجوی دکتری معماری هستم. می خواستم با آقای محمدعلی هاشم زهی تماس بگیرم در مورد مستند چسکان ایشون لطفا اگر دسترسی به موبایل یا ایمیل ایشون دارید کمک کنید.

مهدی رئیسی

ببخشید سچکان